Członkowie AC/DC i Queen: Poznaj Skład Twoich Ulubionych Zespołów Rockowych

Członkowie AC/DC i Queen: Poznaj Skład Twoich Ulubionych Zespołów Rockowych
Autor Teresa Mazur
Teresa Mazur02.11.2023 | 7 min.

AC/DC Członkowie to grupa, która na zawsze zmieniła historię rock and rolla. Od lat 70. po dziś dzień ich status ikon tego gatunku muzycznego jest niezachwiany. W tym artykule przyjrzymy się bliżej składowi dwóch najpopularniejszych zespołów rockowych - AC/DC oraz Queen.

Kluczowe wnioski:
 • Angus Young, niekwestionowany lider AC/DC, wraz ze swoim bratem Malcolmem stworzyli fundament tej legendarnej formacji.
 • Kultowy wokalista AC/DC Bon Scott, a później jego następca Brian Johnson, to głosy, które na zawsze wryły się w pamięć fanów.
 • Charyzmatyczny Freddie Mercury to twarz i serce zespołu Queen - jego sceniczna charyzma i wokal do dziś robią niesamowite wrażenie.
 • Genialny gitarzysta Queen Brian May oraz perkusista Roger Taylor u boku Mercury'ego stanowili niezawodny trzon formacji.
 • Poznając bliżej członków AC/DC i Queen łatwiej zrozumieć fenomen i wpływ tych wyjątkowych zespołów.

Brian Johnson i Bon Scott z AC/DC - wokaliści legendy

AC/DC skład to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i kultowych w historii rocka. Choć przez lata zmieniali się członkowie tego legendarnego zespołu, to niezmiennie pozostawał typowy dla nich specyficzny styl i brzmienie.

Od samego początku czołową rolę w Zespole AC/DC odgrywali wokaliści. Pierwszym z nich był charyzmatyczny Bon Scott. To właśnie jego niepowtarzalny, chrapliwy głos stanowił wizytówkę formacji w latach 70. Kolejna dekada to już era Briana Johnsona, który po śmierci poprzednika przejął funkcję frontmana grupy.

Mimo że obaj prezentowali odmienne style wokalne, to potrafili wpasować się w charakterystyczne rockowe brzmienie zespołu AC/DC. Dzięki nim utwory takie jak "Highway to Hell" czy "Back in Black" na stałe zapisały się w historii gatunku.

Bon Scott - pierwszy wokalista AC/DC

Ronald Belford “Bon” Scott dołączył do AC/DC w 1974 roku, zastępując pierwotnego wokalistę Dave'a Evansa. Wniósł ze sobą ogromny ładunek energii i charyzmy. Jego dynamiczne występy sceniczne, w połączeniu z charakterystycznym, chrapliwym głosem, stały się znakiem rozpoznawczym zespołu.

To właśnie z Bon Scottem przy mikrofonie powstały największe hity tamtych lat - "T.N.T", "It's A Long Way To The Top (If You Wanna Rock'n Roll)" czy "Let There Be Rock". Niestety, obiecującą karierę przerwała przedwczesna śmierć wokalisty w 1980 roku.

Angus Young - niekwestionowany lider zespołu AC/DC

Bez wątpienia osobą numer jeden zespołu AC/DC jest gitarzysta Angus Young. To on stanowi serce i motyw przewodni całej formacji od samego początku jej istnienia.

Angus wyróżniał się na tle innych nie tylko grą na gitarze, ale także scenicznym image'em - charakterystycznym szkolnym mundurkiem i nieodłącznym kapeluszem. Jego szalone popisy i solo przyciągały uwagę publiki, a energetyczny styl był idealnym uzupełnieniem chrypliwego wokalu Bona Scotta.

Angus Young pozostaje niekwestionowaną twarzą i liderem AC/DC od debiutanckiego albumu w 1975 roku aż po dzień dzisiejszy. Bez jego wyjątkowego podejścia zespół nigdy nie osiągnąłby tak legendarnego statusu.

Po śmierci Scotta to właśnie Angus był motorem napędowym kontynuacji działalności. Pomimo zmian personalnych, on dobierał nowych członków tak, by nie zaburzyć charakterystycznego brzmienia ukochanej grupy.

Malcolm i Angus Young - bracia stworzyli AC/DC

Członkowie zespołu Queen zmieniali się na przestrzeni lat, jednak trzonem formacji zawsze był wokalista Freddie Mercury oraz gitarzysta Brian May. Ich niezwykły talent, charyzma i poczucie show stanowiły fundament grupy.

Freddie Mercury wniósł do Queen nie tylko fenomenalny wokal i niebanalne teksty, ale także sceniczną ekspresję i charyzmę. Jego żywiołowe występy, pełne energii i emocji, przyciągały uwagę publiczności.

Z kolei genialna gra Briana Maya, jego niezwykle melodyjne solówki gitarowe i charakterystyczny styl były rozpoznawalnym znakiem Queen. W połączeniu z sekcją rytmiczną tworzoną przez perkusistę Rogera Taylora i basistę Johna Deacona, brzmienie zespołu było wyjątkowe.

Freddie Mercury - ikona Queen

Urodzony jako Farrokh Bulsara Freddie Mercury dołączył do zespołu w 1970 roku. Jego nietuzinkowa osobowość i 4-oktawowy wokal wniósł nową jakość. Teksty Mercuryego cechowały się głębią, metaforyką i poetyckością. Jego koncerty były manifestacją wolności, emancypacji i celebracją indywidualizmu.

Rok założenia 1973
Założyciele Malcolm Young, Angus Young
Obecny skład Angus Young, Stevie Young, Brian Johnson, Cliff Williams, Phil Rudd

Trzon AC/DC od początku stanowili bracia Young - Malcolm i Angus. To oni powołali grupę do życia w 1973 roku w Sydney w Australii. Angus od razu przyjął rolę niekwestionowanego lidera i głównego kompozytora materiału. Malcolm natomiast został rytmicznym gitarzystą.

Choć początkowo muzycy się zmieniali, to Youngowie pozostawali stałymi filarami zespołu. Po śmierci Malcolma w 2017 roku jego rolę przejął bratanek Stevie. Jednak u boku Angusa nadal pozostaje członek rodziny, kontynuując tradycję i klimat.

Phil Rudd, Cliff Williams, Stevie Young w AC/DC

Oprócz braci Young, istotnymi postaciami w historii AC/DC byli także pozostali instrumentaliści.

Jednym z najdłużej grających był basista Cliff Williams, obecny w zespole w latach 1977-2016. Jego precyzyjna, rytmiczna linia basu stanowiła fundament pod głośne riffy gitar.

Niezwykle ważną funkcję pełnił także perkusista Phil Rudd. W składzie AC/DC pojawił się już w 1975 roku, nadając ciężkie, mocne bębny charakterystyczne dla ich brzmienia. Po kilku przerwach, do formacji powrócił na stałe w 1994 roku.

Obecnie rolę rytmicznego gitarzysty pełni Stevie Young, bratanek założycieli. Choć jego styl nieco różni się od Malcolma, to mocne, surowe brzmienie pozostaje niezmienne jak za dawnych lat.

Brian May i Roger Taylor - filary Queen

O fenomenie zespołu Queen stanowiła nie tylko charyzma Mercury'ego. Ogromny wkład mieli gitarzysta Brian May oraz perkusista Roger Taylor. Ich niezwykły talent i umiejętności uzupełniały się z wokalnym showmanem.

 • Genialne solówki Briana Maya stanowiły rozpoznawalny element ich muzyki. Jego bogata technika i melodyjne frazowanie tworzyły unikalne brzmienie.
 • Roger Taylor dostarczał mocnych, rockowych rytmów, stanowiąc oparcie dla wirtuozerskich popisów kolegów. Jego energia i zaangażowanie były motorem napędowym zespołu.

Po śmierci Mercury'ego w 1991 roku, May i Taylor stali się liderami Queen. Do dziś koncertują ze zmieniającymi się wokalistami, dbając by dorobek grupy pozostał żywy. Ich rola jest kluczowa dla utrzymania fenomenu formacji.

Podsumowanie

AC/DC skład przeszedł wiele zmian, jednak najważniejszą rolę odgrywali w nim bracia Young - Malcolm i Angus. To oni już w 1973 roku założyli ten legendarny zespół rockowy, nadając mu charakterystyczne, surowe brzmienie. Angus Young był zawsze motorem napędowym, niekwestionowanym liderem i twarzą formacji.

Fundamentem zespołu AC/DC pozostawała sekcja rytmiczna z Cliffem Williamsem na basie i Philem Ruddem na perkusji. Ich precyzyjna gra pozwalała rozwinąć skrzydła solowym popisom Angusa. Nie do przecenienia był również wkład charyzmatycznych wokalistów - najpierw Bona Scotta, a później jego następcy Briana Johnsona.

Członkowie zespołu Queen również przeszli wiele roszad, lecz trzonem od 1970 roku pozostawał charyzmatyczny Freddie Mercury. Jego nietuzinkowe showmanskie zdolności, w połączeniu z wirtuozerską grą Briana Maya na gitarze i mocnym groovem Rogera Taylora, stworzyły wyjątkowy, rozpoznawalny styl.

Dzięki poznaniu dokładnego składu Queen i historii poszczególnych muzyków, możemy lepiej docenić ogromny wpływ, jaki wywarli na rockową scenę. Podobnie jest ze zrozumieniem fenomenu AC/DC i chemii panującej między Youngami a wokalistami. Oba zespoły na zawsze zapisały się w panteonie rocka.

Najczęściej zadawane pytania

Założycielami i pomysłodawcami powstania zespołu AC/DC w 1973 roku byli bracia Malcolm Young i Angus Young. Pochodzili z muzykalnej rodziny z Sydney w Australii. To właśnie oni zagrali na pierwszym koncercie pod szyldem AC/DC i wraz z perkusistą Colinem Burgess stworzyli pierwszy skład grupy.

Pierwszym wokalistą AC/DC został Dave Evans, który dołączył do zespołu w listopadzie 1973 roku. Jednak już po kilku miesiącach, we wrześniu 1974 roku zastąpił go charyzmatyczny Bon Scott. To właśnie z nim grupa nagrała pierwsze przeboje i zdobyła popularność w drugiej połowie lat 70.

Charakterystyczny sceniczny strój Angusa Younga w postaci szkolnego mundurka pochodzi jeszcze z czasów, gdy muzyk chodził do szkoły. Kiedy występował z AC/DC na jednym z pierwszych koncertów, mundurek okazał się strzałem w dziesiątkę, więc Young postanowił zostać przy tym image'u.

Po śmierci Bona Scotta w 1980 roku nowym wokalistą AC/DC został Brian Johnson. Występuje z zespołem już od 41 lat, będąc najdłużej pracującym frontmanem w historii grupy. Jego charakterystyczny, energiczny wokal można usłyszeć na wszystkich albumach od "Back in Black" z 1980 roku.

Przyczyną śmierci Freddiego Mercury'ego było zapalenie płuc będące komplikacją AIDS. Legendarny wokalista zespołu Queen zmarł 24 listopada 1991 roku w wieku 45 lat. Dzień przed śmiercią Mercury publicznie przyznał, że od 1986 roku choruje na AIDS.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj Najważniejsze Wydarzenia w Historii Polski: Kluczowe Daty i Momenty
 2. Odkryj Treść Legendy o Złotej Kaczce - Najpopularniejsze Opowieści i Mitologia
 3. Odkryj Malarza Polskiego Współczesnego: Znani Artyści i Słynni Malarze Polscy
 4. Ulrich von Jungingen - Wielki mistrz, kim był, biografia i ciekawostki o von Jungingen
 5. Odkryj Znane Marki Aut Logo: Znajdź Symbole i Znaczki Marek Samochodów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Teresa Mazur
Teresa Mazur

Jako miłośniczka historii kobiet, przybliżam Ci sylwetki wybitnych postaci. Moje artykuły poświęcone są również religii i wojskowości. Odkryj ze mną fascynujący świat historii kobiet i ich wpływu na dzieje!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły