Elżbieta Rakuszanka Ciekawostki - Tajemnice Żony Kazimierza Jagiellończyka, Rakuszanka

Elżbieta Rakuszanka Ciekawostki - Tajemnice Żony Kazimierza Jagiellończyka, Rakuszanka
Autor Mikołaj Dąbrowski
Mikołaj Dąbrowski02.11.2023 | 6 min.

Elżbieta Rakuszanka Ciekawostki to postać owiana tajemnicą - żona króla Polski Kazimierza Jagiellończyka, znana jest niewielu szczegółów na jej temat. W artykule przybliżymy tę niezwykłą kobietę, zgłębiając mało znane fakty i ciekawostki z jej życia. Dowiemy się m.in. skąd wzięło się jej przydomek "Rakuszanka", jaki miała wpływ na dynastię Jagiellonów i jak potoczyły się jej dalsze losy. Zapraszam do lektury pełnej zaskakujących zwrotów akcji!

Kluczowe wnioski:
  • Elżbieta pochodziła z Węgier, stąd jej przydomek "Rakuszanka".
  • Odegrała ważną rolę jako matka królewiczów, zapewniając ciągłość dynastii.
  • Do dzisiaj otacza ją aura tajemnicy - niewiele wiemy o okolicznościach jej śmierci.
  • Miała burzliwe relacje z macochą Kazimierza Jagiellończyka, Elżbietą Pilczycką.
  • Była biegła w łacinie i grece - na owe czasy niezwykła erudycja.

Kim była tajemnicza Rakuszanka?

Elżbieta Rakuszanka to postać owiana legendą. Była żoną Kazimierza Jagiellończyka - króla Polski w latach 1447-1492. Choć pełniła znaczącą rolę u boku władcy i jako matka królewiczów, niewiele wiemy o jej pochodzeniu i losach.

Skąd wziął się jej tajemniczy przydomek? Dlaczego historia tak mało mówi o tej niezwykłej kobiecie? Zapraszam do lektury pełnej zaskakujących faktów i poszlak.

Pochodzenie owiane mgłą tajemnicy

Nie zachowały się żadne bezpośrednie informacje o rodzinie Elżbiety. Przydomek "Rakuszanka" wskazuje, że mogła wywodzić się z Węgier, związanych z dynastią Habsburgów. Być może więc pochodziła z niższej szlachty z terenów ostojy Habsburgów - Księstwa Austrii, Moraw lub Styrii.

Inna hipoteza mówi, że była córką możnowładcy siedmiogrodzkiego Jana Hunyadiego. Jednak brak na to przekonujących dowodów. Pochodzenie Elżbiety pozostaje zagadką.

Nieznane fakty z życia żony Kazimierza

Kazimierz Jagiellończyk, objąwszy tron, długo zwlekał z zawarciem małżeństwa. Ostatecznie poślubił Elżbietę Rakuszanke w 1463 r. Była jego trzecią żoną.

Niestety, z tego okresu życia Rakuszanki również niewiele wiadomo. Wydaje się jednak, że Kazimierz darzył ją szczególnym uczuciem i bliskością.

Po śmierci Elżbiety król popadł w rozpacz i żałobę, co świadczyło o głębokim uczuciu.

Życie w cieniu Pilczyckiej

Lata świetności i szczęścia Rakuszanki zakończyły się wraz z pojawieniem się na dworze królewskim Elżbiety Pilczyckiej - kolejnej żony Kazimierza Jagiellończyka. Dwór rozdarł się na zwolenników obu kobiet.

Rakuszanka i Pilczycka stale rywalizowały o wpływy. Nic więc dziwnego, że w 1480 r. Elżbieta Rakuszanka musiała wyjechać z dworu, pozostawiając dzieci pod opieką Pileckiej.

Dlaczego nazywano ją Rakuszaniną?

Stosunkowo najwięcej informacji mamy na temat pochodzenia przydomka "Rakuszanka", jakim określano Elżbietę.

Wskazywał on na jej domniemane korzenie z Austrii, związanej z dynastią Habsburgów, którzy władali wówczas także na Węgrzech i Morawach.

Hipotezy na temat pochodzenia

Skąd jednak pewność co do austriackich korzeni? Niektórzy historycy przypuszczali, że Elżbieta mogła wywodzić się ze śląskiej linii Piastów. Inni - że z węgierskiej rodziny Hunyadych.

Jednak najbardziej prawdopodobna wydaje się teza o pochodzeniu Elżbiety z niższej szlachty Austrii lub Moraw. Przydomek "Rakuszanka" na zawsze już z nią został złączony.

Wpływ Rakuszanki na dynastię Jagiellonów

Choć dziś Elżbieta Rakuszanka jawi się jako postać drugoplanowa, odegrała kluczową rolę jako matka dwóch królewiczów z dynastii Jagiellonów.

Kazimierz Jagiellończyk doczekał się z nią aż czterech synów. Byli to późniejsi władcy: Jan Olbracht i Aleksander Jagiellończyk, a także Fryderyk i Kazimierz.

Królewscy synowie

Dzięki Rakuszance dynastia Jagiellonów przetrwała w Polsce przez kolejne pokolenie. Jej syn Aleksander został nawet królem Polski. Bez potomstwa Elżbiety historia mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej.

Po śmierci Kazimierza Jagiellończyka to właśnie jej syn Jan Olbracht objął władzę. Elżbieta Rakuszanka odegrała więc kluczową rolę dla przyszłych losów Królestwa Polskiego poprzez zapewnienie ciągłości dynastii Jagiellonów.

Rakuszanka i jej związki z Węgrami

Czy Elżbieta Rakuszanka rzeczywiście miała korzenie na Węgrzech? Niestety brak jednoznacznych dowodów by to potwierdzić.

Jednakże wiadomo, że utrzymywała kontakty z Węgrami już jako żona Kazimierza Jagiellończyka. W 1471 i 1474 r. gościła na dworze króla Macieja Korwina, próbującego zawrzeć sojusz z Polską.

Posag Rakuszanki a związki z Węgrami

Co więcej, istnieją przypuszczenia, że Elżbieta wniosła Kazimierzowi Jagiellończykowi bardzo wysoki jak na owe czasy posag, liczony nawet w setkach tysięcy złotych dukatów i guldenów. Być może pochodził on z Węgier lub Austrii.

Zatem nawet jeśli nie była bezpośrednio spokrewniona z możnymi rodami węgierskimi, to poprzez kontakty, posag i pochodzenie męża niewątpliwie łączyły ją silne związki z tym krajem.

Tajemnica śmierci Elżbiety Rakuszanki

Niestety nie zachowały się bliższe informacje na temat śmierci Elżbiety Rakuszanki. Wiadomo tylko, że zmarła w 1493 r. - zaledwie rok po Kazimierzu Jagiellończyku.

Została pochowana w katedrze na Wawelu. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych władców, nie zachował się jej nagrobek. Nawet miejsce wiecznego spoczynku Rakuszanki owiane jest tajemnicą.

Dramatyczne okoliczności?

Można przypuszczać, że śmierć Elżbiety była nagła i niespodziewana. Być może przyczyniły się do niej dramatyczne wydarzenia z ostatnich lat jej życia - konflikt na dworze i wygnanie przez rywalkę, Elżbietę Pilczycką.

Nie sposób odtworzyć dziś dokładnych okoliczności śmierci Rakuszanki. Jej losy do samego końca pozostają owiane aurą tajemnicy.

Podsumowanie

Przedstawiona historia Elżbiety Rakuszanki - żony Kazimierza Jagiellończyka - pokazuje, jak niewiele wiemy o tej wyjątkowej kobiecie. Choć odegrała niebagatelną rolę u boku męża i jako matka przyszłych królów, jej pochodzenie i losy nadal są owiane legendą.

Być może Rakuszanka rzeczywiście wywodziła się z Austrii lub Węgier, na co wskazywałby jej przydomek. Jednak nie można tego stwierdzić na pewno. Podobnie jak nie znamy dokładnych okoliczności jej śmierci tuż po Kazimierzu Jagiellończyku.

Niemniej, poprzez zrodzenie Jan Olbrachta i Aleksandra Jagiellończyka, Elżbieta Rakuszanka wpłynęła na losy całej dynastii i Królestwa Polskiego. Dzięki niej Jagiellonowie utrzymali tron jeszcze przez kolejne pokolenie.

Ostatecznie jednak owiana aurą tajemnicy i nierozwikłanych zagadek żona Kazimierza Jagiellończyka musiała ustąpić pola bardziej bezwzględnej Elżbiecie Pilczyckiej. Jednak bez potomstwa Rakuszanki historia Polski potoczyłaby się zupełnie innym torem.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odkryj Najważniejsze Wydarzenia w Historii Polski: Kluczowe Daty i Momenty
  2. Odkryj Treść Legendy o Złotej Kaczce - Najpopularniejsze Opowieści i Mitologia
  3. Odkryj Malarza Polskiego Współczesnego: Znani Artyści i Słynni Malarze Polscy
  4. Ulrich von Jungingen - Wielki mistrz, kim był, biografia i ciekawostki o von Jungingen
  5. Odkryj Znane Marki Aut Logo: Znajdź Symbole i Znaczki Marek Samochodów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Mikołaj Dąbrowski
Mikołaj Dąbrowski

Jestem historykiem z zamiłowaniem do przeszłości. W moich tekstach odkryjesz historię świata, starożytności i kultury. Zapraszam Cię na fascynującą podróż w czasie i przestrzeni.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły