Odkryj fascynujący świat Berliet Autobus: PR100, Jelcz Berliet i więcej

Odkryj fascynujący świat Berliet Autobus: PR100, Jelcz Berliet i więcej
Autor Mikołaj Dąbrowski
Mikołaj Dąbrowski02.11.2023 | 7 min.

Berliet autobus to legendarna francuska marka, której historia sięga początków XX wieku. W ciągu dekad Berliet produkował niezwykle nowatorskie jak na owe czasy konstrukcje autobusów miejskich i turystycznych, które zdobyły uznanie na całym świecie. Do najsłynniejszych modeli należą BE710, PR100 czy ostatni M201, a także licencyjne autobusy Jelcz Berliet produkowane w Polsce. W niniejszym artykule przybliżymy historię i najciekawsze modele autobusów Berliet, które na zawsze wpisały się w historię transportu publicznego.

Kluczowe wnioski:
 • Autobusy Berliet były niezwykle nowoczesne i innowacyjne jak na swoje czasy.
 • Model PR100 z charakterystyczną przednią szybą zdobył uznanie na całym świecie.
 • Ostatni model M201 był zwieńczeniem ponad 80-letnich doświadczeń firmy Berliet.
 • W Polsce na licencji Berliet budowano popularne autobusy Jelcz.
 • Marka Berliet na zawsze wpisała się w historię transportu publicznego.

Historia marki Berliet i jej autobusów

Historia legendarnej francuskiej marki autobusów Berliet sięga 1894 roku, kiedy to Marius Berliet założył firmę produkującą pojazdy napędzane silnikami spalinowymi. Początkowo były to głównie ciężarówki, jednak z czasem Berliet zaczął projektować również autobusy miejskie i turystyczne.

Pierwszym autobusem firmy był model stworzony w 1922 roku z nadwoziem wykonanym całkowicie z drewna. Kolejne konstrukcje były już bardziej zaawansowane technologicznie - wprowadzano nadwozia metalowe, układy kierownicze czy nowocześniejsze jednostki napędowe.

Przełomem był rok 1934, kiedy zaprezentowano rewolucyjny jak na owe czasy model BE710 z nadwoziem samonośnym. Była to absolutna nowość w tamtym czasie. Autobus ten odnosił liczne sukcesy na wystawach i konkursach.

W kolejnych dekadach marka Berliet wprowadzała do produkcji coraz bardziej innowacyjne konstrukcje autobusów miejskich i turystycznych, które na trwałe wpisały się w historię transportu publicznego we Francji i na świecie.

Najpopularniejsze modele

Oprócz kultowego już modelu BE710, w dorobku Berlieta znajdziemy takie legendy jak:

 • PR100 z charakterystyczną przednią szybą w kształcie litery "V"
 • PR180 - następca "setki" z okrągłymi reflektorami
 • Gazelle - turystyczny autobus piętrowy
 • M201 - ostatni autobus marki z 1981 roku

Te i wiele innych modeli na zawsze wpisały się w historię rozwoju transportu publicznego we Francji i Europie.

Autobusy Berliet PR100 - charakterystyka

Jednym z najsłynniejszych autobusów w historii marki Berliet był model PR100 produkowany w latach 1961-1974. Charakteryzował się bardzo nowoczesną jak na owe czasy konstrukcją.

Najbardziej wyróżniającym elementem była duża, pochylona do przodu przednia szyba w kształcie litery "V", która zapewniała doskonałą widoczność kierowcy. Sam szkielet nadwozia wykonany był ze stali nierdzewnej. PR100 posiadał silnik umieszczony z tyłu o pojemności 9,8 l i mocy 170 KM.

We wnętrzu zastosowano nowoczesny jak na owe czasy układ siedzeń. Standardowo montowano 39 miejsc, ale były też wersje z liczbą miejsc sięgającą nawet 65. Komfort jazdy zapewniała pneumatyczna zawieszenie wszystkich kół.

Autobus ten był niezwykle udanym modelem, który przyniósł firmie Berliet wiele prestiżowych nagród. Łącznie wyprodukowano ponad 13 tysięcy egzemplarzy. Odnosił duże sukcesy również w Polsce, gdzie jeździł m.in. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu czy Szczecinie.

Polskie autobusy Jelcz Berliet

Od 1971 roku na licencji francuskiego Berlieta produkowano w Polsce autobusy w zakładach Jelcz. Powstało w ten sposób wiele modeli noszących nazwę Jelcz Berliet.

Były to dobrze znane i cenione na polskim rynku konstrukcje, takie jak:

Jelcz PR110 Jelcz Berliet 412
Jelcz M125M Jelcz 043
Jelcz M121G Jelcz 042

Autobusy te jeździły w wielu polskich miastach i zdobyły uznanie pasażerów. Były to trwałe i wygodne konstrukcje, które z powodzeniem zastępowały wyeksploatowane już francuskie Berliety. Warto dodać, że produkcja niektórych modeli Jelcz Berliet była prowadzona do początku lat 90.

Polskie licencyjne Berliety jeżdżące po krajowych drogach przez kilkadziesiąt lat stanowią fascynujący rozdział wspólnej historii obu firm.

Dlaczego autobusy Berliet stały się legendą

Firma Berliet zawsze słynęła z niezwykle innowacyjnego podejścia do konstruowania swoich autobusów. Cechowało ją dążenie do projektowania pojazdów, które nie tylko będą nowoczesne i aerodynamiczne, ale przede wszystkim komfortowe i bezpieczne dla pasażerów.

Nic więc dziwnego, że modele takie jak BE710, PR100 czy późniejszy M201, zdobywały liczne nagrody na międzynarodowych targach i wystawach. Jurorzy doceniali przede wszystkim innowacyjne rozwiązania techniczne, ale także formy nadwozi tych autobusów, które były bardzo nowoczesne jak na owe czasy.

Marka Berliet zyskała dzięki temu renomę producenta niezwykle udanych, a przy tym pięknych autobusów. Dlatego modele te tak chętnie kupowano nie tylko we Francji, ale i w wielu krajach na całym świecie. Do dziś budzą one zachwyt i sentyment u miłośników komunikacji miejskiej.

"Autobus jest jak rzeźba, która obraca się na kołach. Musi być nie tylko funkcjonalny, ale też piękny!" - te słowa założyciela firmy idealnie oddają filozofię marki Berliet.

Dlatego też autobusy tej firmy, mimo upływu wielu lat, wciąż są obiektem fascynacji, podziwu i inspiracji dla wielu pasjonatów transportu publicznego.

Co wyróżniało autobusy marki Berliet

Pierwsze autobusy Berlieta były wykonane głównie z drewna, ale już w latach 30. wprowadzono konstrukcje stalowe z nadwoziem samonośnym, co było wielką innowacją. Kolejne dekady przyniosły szereg innych nowatorskich rozwiązań.

Do głównych cech, które wyróżniały autobusy tej marki należały:

 • nowoczesne, opływowe kształty nadwozi
 • innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne
 • wysoki komfort i bezpieczeństwo pasażerów
 • dobre osiągi i niezawodność

Te cechy w połączeniu z niepowtarzalnym francuskim stylem sprawiły, że autobusy Berliet na zawsze zapisały się w historii transportu publicznego. Modele te do dziś budzą emocje wśród miłośników komunikacji miejskiej na całym świecie.

Podsumowanie

Legendarna francuska marka autobusów Berliet od początku stawiała na innowacyjność i komfort pasażerów. Dlatego jej modele takie jak rewolucyjny jak na owe czasy Berliet BE710, kultowy już PR100 z charakterystyczną przednią szybą czy ostatni M201, zdobywały uznanie na całym świecie.

Autobusy Berliet były nie tylko niezwykle nowoczesne, ale też niezwykle stylowe. Ich charakterystyczne, opływowe kształty nadwozi w połączeniu z wysoką jakością wykonania, sprawiały że podziwiano je nie tylko ze względów użytkowych, ale też estetycznych.

Po sukcesie francuskich Berlietów, od 1971 roku ich montaż na licencji rozpoczęto również w Polsce. Powstało w ten sposób wiele modeli Jelcz Berliet, które przez kilkadziesiąt lat służyły polskim pasażerom, zdobywając ich uznanie solidnością i wygodą podróżowania.

Dziś autobusy marki Berliet, mimo upływu wielu lat, wciąż budzą zainteresowanie i sentyment wśród pasjonatów transportu publicznego. I z pewnością jeszcze długo będą darzone sympatią za niezwykły styl i charakter tych wyjątkowych pojazdów.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj Najważniejsze Wydarzenia w Historii Polski: Kluczowe Daty i Momenty
 2. Analiza Przewrotu Majowego: Odkryj Przyczyny i Skutki Tego Wydarzenia
 3. Odkryj fascynującą historię Króla Kazimierza II Sprawiedliwego
 4. Pokój Oliwski: Szczegółowe Warunki i Postanowienia Pokoju w Oliwie
 5. Odkryj Sklep z Unikalnymi Produktami z PRL, Przepisami i Spożywczymi Pamiątkami!
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Mikołaj Dąbrowski
Mikołaj Dąbrowski

Jestem historykiem z zamiłowaniem do przeszłości. W moich tekstach odkryjesz historię świata, starożytności i kultury. Zapraszam Cię na fascynującą podróż w czasie i przestrzeni.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły