Odkryj Modę PRL Męską Polska: Strój PRL Męski, Lata 80 i Więcej!

Odkryj Modę PRL Męską Polska: Strój PRL Męski, Lata 80 i Więcej!
Autor Ariel Zawadzki
Ariel Zawadzki02.11.2023 | 6 min.

Moda PRL męska Polska to ciekawe zjawisko, które do dziś budzi nostalgię i sentyment. W niniejszym artykule przybliżę najpopularniejsze style, fryzury i dodatki noszone przez polskich mężczyzn w latach 80. i 90., gdy brak dostępu do zachodnich marek wymuszał tworzenie własnych, oryginalnych trendów. Opowiem też o wpływie kultury zachodniej i o tym, jak w komunistycznej rzeczywistości udawało się wyrażać swój styl i indywidualizm. Zapraszam do fascynującej podróży w czasie!

Kluczowe wnioski:
  • Moda PRL-owska dla mężczyzn cechowała się prostotą i funkcjonalnością.
  • Nosiło się ubrania szyte z dostępnych, często niskiej jakości materiałów.
  • Popularne były luźne swetry, dżinsy i skórzane kurtki.
  • Fryzury i zarosty stanowiły ważny element stylizacji.
  • W modzie widoczne były wpływy z Zachodu m.in. w kolorach i fasonach ubrań.

Najpopularniejsze ubrania męskie z czasów PRL-u

Strój PRL męski wyróżniał się prostotą i funkcjonalnością. Panowała moda na luźne swetry, grube dzianiny i flanelowe koszule. Kultowe były kurtki skórzane i dżinsy, które symbolizowały bunt i niezależność. Podstawę męskiej garderoby stanowiły ubrania robocze - kombinezony, kufajki i robocze buty. Wyróżniały się trwałością i wygodą, choć często uszyte były z kiepskich, szarych tkanin.

Nie brakowało też bardziej wyrafinowanych stylizacji. Elegancki garnitur lub płaszcz podkreślały status społeczny i stanowiły nieodłączny element stroju dyrektora czy prominentnego działacza. I chociaż z pozoru wydawać się mogą nudne i konserwatywne, przy bliższym przyjrzeniu odnajdziemy w nich sporo uroku i dbałości o detale.

Gdzie kupować ubrania w czasach PRL-u

Moda PRL lata 80 męska mocno różniła się od tego, jak ubieramy się dzisiaj. Wybór ubrań był bardzo ograniczony, a kolejki po deficytowy towar codziennością. Największą popularnością cieszyły się Pewex, Baltona oraz komisjon. Tu można było kupić markowe ubrania prosto z Zachodu, choć wymagało to sporej determinacji i pieniędzy.

Styl casual męski w Polsce lat 80. i 90.

Z czasem do Polski zaczęły docierać nowe trendy mody zachodniej. Szczególną popularnością cieszył się styl casualowy propagowany przez gwiazdy muzyki i kina. Od Amerykanów zapożyczyliśmy swobodny styl łączenia eleganckich elementów z wygodnymi sportowymi dodatkami.

Szybko stały się kultowe luźne spodnie typu chinosy, swetry z kołnierzykami polo oraz koszule w kratę. Do tego koniecznie obowiązkowe były trampki marki adidas. W efekcie typowy przedstawiciel młodego pokolenia nosił dżinsową kurtkę, podkoszulkę z nadrukiem, dżinsy i białe adidasy. I choć strój ten dziś uznalibyśmy za dość konserwatywny, na tle szarej peerelowskiej rzeczywistości wydawał się bardzo nowoczesny i świeży.

Moda lat 80. i 90. to fascynująca mieszanka stylów. Classic casual charakteryzował się wygodą i elegancją. Stanowił też wyraz buntu przeciwko peerelowskiej szarzyźnie.

Elegancki strój męski w okresie PRL

Choć na co dzień Polacy nosili raczej skromne i wygodne ubrania, to od święta lub ważnych okazji wkładali garnitury i eleganckie płaszcze. Nie brakowało nawet fraków i smokingów na specjalne okazje. O ile na Zachodzie panowała moda na dopasowane i obcisłe garnitury z wąskimi nogawkami, polscy mężczyźni woleli nieco luźniejszy krój z szerokimi ramionami.

Polski styl elegancki

Szyto głównie z szarych lub granatowych tkanin, choć zdarzały się też jasnoszare garnitury w paski lub kratę. Obowiązkowym dodatkiem była koszula w stonowanych kolorach. Buty najczęściej czarne ze skóry licowej na grubym obcasie. Całość stylizacji wieńczył krawat w mocny wzór lub apaszka pod kołnierzem eleganckiego płaszcza.

Kultowe dodatki w modzie PRL dla mężczyzn

Męska moda peerelowska nie byłaby sobą bez charakterystycznych dodatków. Kojarzone są przede wszystkim okulary w grubych oprawkach, kapelusze typu fedora oraz torby na ramię.

Okulary Czarne lub brązowe oprawki w grubych, plastikowych oprawkach. Noszone dla wygody, ale też by podkreślić styl i wizerunek.
Kapelusze Najpopularniejsze były kapelusze typu fedora. Stanowiły nieodłączny dodatek eleganckich stylizacji.
Torby Charakterystyczne skórzane lub materiałowe torby na długim pasku. Całkiem funkcjonalne i wygodne w użyciu.

PRL to czas deficytów, ale też niezwykłej kreatywności i pomysłowości w tworzeniu modnych stylizacji. Dlatego choć na ogół panował raczej konserwatywny styl, nie brakowało barwnych akcentów i elementów buntu.

Fryzury i zarosty męskie w epoce PRL

Strój PRL męski to nie tylko ubiór, ale też charakterystyczne uczesanie. Prym wiodły krótkie, przystrzyżone włosy z lekką grzywką lub żelem do góry. Popularny był też bardziej swobodny styl z nieco dłuższymi, falowanymi włosami.

Zarost - znak buntu

Ciekawym akcentem były brody i wąsy. W peerelowskiej rzeczywistości symbolizowały one bunt i sposób na podkreślenie indywidualizmu. Broda uchodziła za oznakę artystycznego stylu życia, choć nosili ją też robotnicy i studenci.

Wpływ mody zachodniej na polski styl męski

  • Moda PRL czerpała inspiracje z Zachodu - szczególnie styl casualowy z USA.
  • Polacy podpatrywali trendy w zachodnich filmach, magazynach i prasie.
  • Markowe ubrania z Zachodu były dostępne głównie w Peweksie.
  • Nie brakowało podróbek zachodnich marek i stylizacji na wzór zagranicznych gwiazd.
  • W efekcie polski styl męski nabrał nowoczesnego charakteru mimo ograniczonego dostępu do zachodnich ubrań.

Podsumowując, moda PRL-owska dla mężczyzn to ciekawe połączenie rodzimego stylu z zachodnimi wpływami. W efekcie powstał oryginalny, charakterystyczny sposób ubierania się, który do dziś budzi sentyment i fascynację.

Podsumowanie

Strój PRL męski to fascynujące zjawisko łączące w sobie prostotę z charakterystycznymi akcentami. Wyróżniały go luźne swetry, skórzane kurtki i dżinsy - elementy praktyczne i wygodne, ale też wyrażające bunt przeciw szarej peerelowskiej rzeczywistości.

Moda PRL lata 80 męska zaczęła czerpać z zachodnich trendów, szczególnie stylu casualowego. Tym samym trampki, koszule w kratę i swobodne stylizacje na wzór amerykańskich gwiazd symbolizowały tęsknotę za wolnością i nowoczesnością.

W modzie męskiej w PRL nie zabrakło też nutki patriotycznej dumy. Polacy z upodobaniem nosili rodzime wyroby - krajowe swetry, płaszcze i marynarki. Wykazywali przy tym niezwykłą pomysłowość w komponowaniu całych stylizacji z niewielkiej liczby dostępnych ubrań.

Dlatego peerelowski PRL strój męski, choć skromny, emanował swoistym urokiem. Jego prostota, wygoda i praktyczność przeplatały się z nutą oryginalności, kreatywności i subtelnego buntu. I choć minęły dekady, wciąż inspiruje nowe pokolenia.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Mieszko III Stary: Odkryj tajemnice i historia Wielkiego Księcia Polski
  2. Analiza Przewrotu Majowego: Odkryj Przyczyny i Skutki Tego Wydarzenia
  3. Odkryj fascynującą historię Króla Kazimierza II Sprawiedliwego
  4. Pokój Oliwski: Szczegółowe Warunki i Postanowienia Pokoju w Oliwie
  5. Odkryj Sklep z Unikalnymi Produktami z PRL, Przepisami i Spożywczymi Pamiątkami!
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ariel Zawadzki
Ariel Zawadzki

Jako historyk specjalizujący się w historii XX wieku i technologii, staram się ukazywać Ci fascynujący rozwój nauki i technologii. Zapraszam Cię na intelektualną podróż przez historię i innowacje.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły