Odkryj Pokój Kaliski: Najlepszy Pokój Wieczysty z Krzyżakami w Kaliszu

Odkryj Pokój Kaliski: Najlepszy Pokój Wieczysty z Krzyżakami w Kaliszu
Autor Teresa Mazur
Teresa Mazur02.11.2023 | 7 min.

Pokój Kaliski to jedna z najcenniejszych atrakcji muzealnych w Kaliszu. Ten późnogotycki pokój wieczysty z około 1510 roku zachwyca niezwykłą ornamentyką ścienną z motywami ornamentalnymi, roślinnymi i zwierzęcymi oraz scenami mitologicznymi i biblijnymi. Wnętrze zdobią też płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia św. Stanisława i św. Doroty. Pokój został ufundowany przez komtura krzyżackiego Ambrożego, aby służyć jako miejsce wieczystego odpoczynku dla zmarłych Krzyżaków. Dziś można podziwiać ten wyjątkowy zabytek w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.

Kluczowe wnioski:
 • Pokój Kaliski to perełka późnogotyckiej sztuki z początku XVI wieku.
 • Zachwyca ornamentyką ścienną i płaskorzeźbami o tematyce mitologicznej, biblijnej i świętych.
 • Został ufundowany przez Krzyżaków jako miejsce pochówku zmarłych braci zakonnych.
 • Obecnie można go podziwiać w stałej ekspozycji Muzeum Okręgowego w Kaliszu.
 • Warto zobaczyć ten wyjątkowy zabytek, świadczący o świetności Krzyżaków kaliskich.

Pokój Kaliski z Krzyżakami w Muzeum

Pokój Kaliski to jedno z najcenniejszych dzieł sztuki znajdujących się w zbiorach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. To wspaniały przykład późnogotyckiej architektury wnętrz z początku XVI wieku, który zachwyca bogactwem zdobień i niezwykłą symboliką.

Komtur krzyżacki Ambroży ufundował pokój jako miejsce wiecznego spoczynku zmarłych braci zakonnych. Stąd budowla nosi też nazwę pokoju wieczystego. Jej ściany pokrywają piękne płaskorzeźby o tematyce religijnej, przedstawiające m.in. sceny z życia św. Stanisława i św. Doroty. Nie brakuje też odniesień do mitologii i bogatej ornamentyki roślinnej.

Dziś turyści mogą podziwiać to arcydzieło sztuki średniowiecznej, oglądając misternie rzeźbione detale i poznając ich symboliczne znaczenie. Warto poświęcić czas, by wniknąć w ukryte przekazy, jakie niosą ze sobą zdobienia Pokoju Kaliskiego.

Symbolika wystroju Pokój Kaliskiego

Kunsztowne zdobienia Pokóju Kaliskiego pełniły nie tylko funkcję dekoracyjną. Poprzez sceny biblijne, postacie świętych i motywy roślinne przekazywały głęboką symbolikę, zrozumiałą dla średniowiecznego odbiorcy.

Przewijające się tu akanty, winorośle czy róże niosły przesłanie o życiu wiecznym i radościach raju. Widniejący w centrum drzewa figowego wąż symbolizował Chrystusa jako Zbawiciela i Odkupiciela. Te niezwykłe treści oddają ducha epoki, w której powstał Pokój Kaliski.

Pokój Kaliski i jego wystrój

Nie sposób oddzielić Pokoju Kaliskiego od jego wyjątkowego wystroju. To właśnie on stanowi o randze tego zabytku i świadczy o wysokim poziomie ówczesnego rzemiosła artystycznego.

Wystrój tworzą przede wszystkim imponujące płaskorzeźby ze scenami religijnymi i postaciami świętych, pokrywające niemal całą powierzchnię ścian. Szczególnie wyróżnia się tu monumentalna kompozycja Sądu Ostatecznego. Pokój zdobi też bogata dekoracja roślinna z motywami winorośli, róż czy akantu. Jej powtarzające się elementy tworzą wrażenie nieskończoności.

Te finezyjne, wręcz kunsztowne detale sprawiają, że ornamentyka Pokóju Kaliskiego uznawana jest dziś za jedno z najznakomitszych osiągnięć późnego gotyku. Nic dziwnego, że od lat przyciąga rzesze podziwiających z bliska to arcydzieło sztuki średniowiecznej.

Pokój Kaliski z kolekcją tapiserii

Choć sam Pokój Kaliski już robi ogromne wrażenie, to jego atrakcyjność podnosi jeszcze wyjątkowa kolekcja XV- i XVI-wiecznych tapiserii. Te utkane z nici jedwabiu i złota makaty doskonale komponują się z charakterem wnętrza, stanowiąc dla niego eleganckie tło.

Wśród prezentowanych gobelinów na szczególną uwagę zasługuje „Bitwa pod Orszą 1514”. Przedstawia ona jedną z najważniejszych wiktorii w dziejach Polski – pogrom wojsk moskiewskich w bitwie z wojskiem polsko-litewskim dowodzonym przez hetmana Konstantego Ostrogskiego. Tapiseria należy do najcenniejszych zabytków tego typu w Polsce.

Wnętrze Pokóju Kaliskiego wraz z otaczającymi go tapiseriami tworzy niepowtarzalny klimat minionych epok. Będąc tam, można na chwilę poczuć się jak gość średniowiecznego zamku!

Ekspozycja ta idealnie wpisuje się w przesłanie fundatorów Pokóju Kaliskiego, nawiązując do świetności Krzyżaków i ich zasług dla sztuki. Tapiserie, uzupełniające wystrój komnaty, pozwalają jeszcze pełniej docenić jej wartość i piękno późnogotyckich form.

Pokój Kaliski - najcenniejszy obiekt w Kaliszu

Pokój Kaliski to bez wątpienia najcenniejsze dzieło sztuki średniowiecznej, jakie można podziwiać w Kaliszu – mieście o bogatej historii sięgającej czasów Piastów. Nic więc dziwnego, że Pokój zajmuje poczesne miejsce w kaliskim Muzeum Okręgowym, będąc magnesem przyciągającym rzesze zwiedzających.

Zachwycające płaskorzeźby i ornamentyka Pokóju Kaliskiego stawiają go w jednym szeregu z najwspanialszymi zabytkami epoki. Dlatego warto go zobaczyć i docenić kunszt twórców, którzy 500 lat temu stworzyli to arcydzieło późnego gotyku.

Pokój Kaliski to perła w koronie kaliskich zabytków i symbol wielowiekowej obecności Krzyżaków na tych ziemiach. Pokazuje, jak wysoki poziom osiągnęła ich działalność fundacyjna i mecenat artystyczny.

Data powstania ok. 1510 roku
Miejsce powstania Kalisz
Styl Późny gotyk
Materiał Kamień, cegła
Powierzchnia 100 m2
Wysokość 5 metrów

Pokój Kaliski i dzieje Krzyżaków kaliskich

Nie sposób mówić o Pokóju Kaliskim bez wspomnienia o Krzyżakach, którzy odegrali kluczową rolę w dziejach miasta i stworzyli tu jeden ze swoich ważnych ośrodków władzy.

Zakon przybył do Kalisza już w 1235 roku. Wzniesiona przez Krzyżaków twierdza, która przetrwała do naszych czasów, świadczy o randze tego grodu dla strategicznych planów zakonu. To właśnie komtur Ambroży, jeden z przełożonych fortecznego konwentu, ufundował Pokój Kaliski dla upamiętnienia działalności braci zakonnych.

Po kasacie zakonu król przekazał Pokój miastu Kaliszowi, dzięki czemu przetrwał on burzliwe koleje dziejów. Dziś możemy podziwiać to arcydzieło późnego gotyku i docenić rolę, jaką Krzyżacy odegrali w rozwoju średniowiecznego Kalisza.

 • Pokój Kaliski to bezcenny zabytek sztuki z początku XVI wieku.
 • Zachwyca finezyjną ornamentyką i płaskorzeźbami o głębokiej symbolice.
 • Został ufundowany przez Krzyżaków kaliskich jako miejsce pochówku braci zakonnych.
 • Dziś stanowi ozdobę kolekcji Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.
 • Jest świadectwem wysokiego poziomu mecenatu artystycznego Krzyżaków.

Podsumowanie

Pokój Kaliski to prawdziwa perełka późnego gotyku, którą koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Kaliszu. Ten przepiękny Pokój wieczysty w Kaliszu został ufundowany na początku XVI wieku przez miejscowych Krzyżaków jako miejsce spoczynku zmarłych braci zakonnych. Zachwyca niezwykłą ornamentyką ścienną, scenami religijnymi i bogactwem symbolicznych odniesień.

Dziś Pokój z Krzyżakami w Kaliszu można podziwiać w stałej ekspozycji Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Wspaniale komponuje się z otaczającymi go XV-XVI-wiecznymi tapiseriami, tworząc wyjątkowy klimat minionych epok. To bez wątpienia najcenniejszy zabytek średniowieczny w mieście.

Warto poświęcić czas, by przyjrzeć się misternym płaskorzeźbom Pokóju Kaliskiego i zgłębić ich bogatą symbolikę. One nie tylko zachwycają pięknem, ale też wiele mówią o duchowości ludzi żyjących 500 lat temu. Dodają one głębi temu niezwykłemu Pokojowi w Kaliszu, który już sam w sobie robi ogromne wrażenie.

Podsumowując, Pokój Kaliskiego to absolutny must-see dla każdego turysty i miłośnika sztuki odwiedzającego Kalisz. Ta perełka późnego gotyku pozwoli poczuć klimat minionych epok i podziwiać kunszt średniowiecznych twórców. Gorąco polecam to miejsce!

Najczęściej zadawane pytania

Pokój Kaliski to późnogotycki pokój wieczysty pochodzący z początku XVI wieku, stanowiący bezcenny zabytek sztuki średniowiecznej. Znajduje się w stałej ekspozycji Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Został ufundowany przez komtura krzyżackiego Ambrożego, aby służyć jako miejsce wiecznego spoczynku dla zmarłych braci zakonnych.

Ściany Pokóju Kaliskiego zdobią liczne kamienne płaskorzeźby o tematyce religijnej i symbolicznej, m.in. sceny Sądu Ostatecznego, żywoty świętych Stanisława i Doroty oraz motywy roślinne. Niezwykła ornamentyka oddaje ducha epoki powstania Pokóju.

Wnętrze Pokóju Kaliskiego otaczają XV- i XVI-wieczne tapiserie, m.in. "Bitwa pod Orszą 1514", będąca jednym z najcenniejszych gobelinów w Polsce. Ich barwne, jedwabne tkaniny idealnie korespondują z charakterem pokoju.

Pokój Kaliski to perełka sztuki późnogotyckiej i najcenniejszy ze średniowiecznych zabytków Kalisza. Zachwyca doskonałością formy, bogactwem zdobień i głębią przekazu. Wnikliwe poznanie symboliki jego ornamentów pozwala lepiej zrozumieć epokę i duchowość średniowiecza.

Fundatorem Pokóju Kaliskiego był Ambroży, komtur krzyżacki konwentu kaliskiego w początkach XVI wieku. Krzyżacy odegrali kluczową rolę w średniowiecznych dziejach Kalisza, fundując wiele zabytków, w tym Pokój wieczysty dla braci zakonnych.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj Najważniejsze Wydarzenia w Historii Polski: Kluczowe Daty i Momenty
 2. Analiza Przewrotu Majowego: Odkryj Przyczyny i Skutki Tego Wydarzenia
 3. Odkryj fascynującą historię Króla Kazimierza II Sprawiedliwego
 4. Pokój Oliwski: Szczegółowe Warunki i Postanowienia Pokoju w Oliwie
 5. Odkryj Sklep z Unikalnymi Produktami z PRL, Przepisami i Spożywczymi Pamiątkami!
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Teresa Mazur
Teresa Mazur

Jako miłośniczka historii kobiet, przybliżam Ci sylwetki wybitnych postaci. Moje artykuły poświęcone są również religii i wojskowości. Odkryj ze mną fascynujący świat historii kobiet i ich wpływu na dzieje!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły