Premierzy Polscy od 1989 r odegrali kluczową rolę w kształtowaniu współczesnej Polski. W niniejszym artykule przedstawiamy kompletną listę wszystkich byłych premierów III RP wraz z datami pełnienia przez nich urzędu. Dowiesz się, kto sprawował ten zaszczytny urząd przez ostatnie ponad 30 lat, jak długo premierem była każda z tych osób i z ramienia jakich partii politycznych. Zapraszamy do lektury!
Kluczowe wnioski:
- Od 1989 roku urząd Prezesa Rady Ministrów sprawowało 12 osób.
- Najdłużej (blisko 8 lat) premierem był Donald Tusk.
- Trzech premierów pochodziło z ramienia lewicowych partii politycznych.
- Większość premierów wywodziła się z partii centroprawicowych i prawicowych.
- Ostatnim premierem był Mateusz Morawiecki z Prawa i Sprawiedliwości.
Jak zmieniali się Premierzy Polscy od 1989 r?Premierzy Polscy od 1989 r?
Od upadku komunizmu w 1989 roku urząd Prezesa Rady Ministrów sprawowało dotychczas 12 osób. Każdy z tych premierów Polski wniósł swój unikalny wkład w kształtowanie naszego kraju.
Początkowo stanowisko to piastowali politycy związani z "Solidarnością", którzy odegrali kluczową rolę w obaleniu komunizmu. Z czasem jednak na czoło polskiej sceny politycznej wysunęły się partie postsolidarnościowe, z których wywodziła się większość późniejszych premierów Polski po 1989 roku.
Okres sprawowania funkcji przez poszczególnych premierów Polscy po 90 roku był zróżnicowany - od kilku miesięcy do blisko 8 lat. Rekordzistą pod tym względem jest Donald Tusk z Platformy Obywatelskiej.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi sylwetkami i dokonaniami wszystkich byłych premierów Polski od 1989 roku!
Najdłużej urzędujący szef polskiego rządu
Bez wątpienia najdłuższy staż na stanowisku Prezesa Rady Ministrów spośród premierów Polski od 1989 miał Donald Tusk. Piastował on ten urząd nieprzerwanie przez 7 lat i 4 miesiące (od 16 listopada 2007 do 22 września 2014 r.) w dwóch kadencjach.
Żaden inny polski premier po 1989 roku nie był premierem tak długo jak on. Najbliżej tego wyniku był Jerzy Buzek z Akcji Wyborczej Solidarność (AWS), który stał na czele rządu 3 lata i 3 miesiące (od 31 października 1997 do 19 października 2001).
Sylwetki wszystkich Premierów Polskich po 1989Premierów Polskich po 1989
Poniżej przedstawiamy krótkie biogramy wszystkich osób pełniących dotychczas funkcję Prezesa Rady Ministrów III RP wraz z podstawowymi informacjami o okresie sprawowania przez nich urzędu.
Dane te pozwolą Ci lepiej zapoznać się z sylwetkami poszczególnych byłych premierów Polski i ich politycznych karierach.
Imię i nazwisko | Partia / Układ polityczny | Lata urzędowania |
Tadeusz Mazowiecki | KO "S" | 1989-1990 |
Jan Krzysztof Bielecki | KO PC | 1991 |
Jan Olszewski | Porozumienie Centrum | 1991-1992 |
Powyższe zestawienie z pewnością pomoże Ci lepiej zapamiętać i pogrupować informacje o kolejnych premierach Polski od 1989.
Premierzy Polscy od 1989 r - lista pełna nazwisk - lista pełna nazwisk
Oto pełna lista wszystkich dotychczasowych Prezesów Rady Ministrów III RP od 1989 roku:
- Tadeusz Mazowiecki
- Jan Krzysztof Bielecki
- Jan Olszewski
- Hanna Suchocka
- Waldemar Pawlak
- Józef Oleksy
- Włodzimierz Cimoszewicz
- Jerzy Buzek
- Leszek Miller
- Marek Belka
- Kazimierz Marcinkiewicz
- Jarosław Kaczyński
- Donald Tusk
- Ewa Kopacz
- Beata Szydło
- Mateusz Morawiecki
Jak widać, od momentu transformacji ustrojowej w 1989 roku urząd ten sprawowało w sumie 16 osób. Byli wśród nich zarówno mężczyźni, jak i kobiety.
Zdecydowana większość premierów Polski pochodziła z dużych, ogólnopolskich ugrupowań politycznych. Tylko nieliczni byli tzw. "premierami bezpartyjnymi".
Ilu Premierów Polskich było od 1989 roku?Premierów Polskich było od 1989 roku?
Jak już wspomnieliśmy, od 1989 roku premierem Polski było dotychczas 16 osób. Jest to stosunkowo duża liczba, biorąc pod uwagę nieco ponad 30-letni okres funkcjonowania III RP.
Świadczy to o dość dużej rotacji na tym kluczowym stanowisku w państwie. Tylko niektórzy premierzy Polski po 1989 sprawowali ten urząd przez pełną 4-letnią kadencję Sejmu.
Najczęściej do zmian na fotelu premiera dochodziło w wyniku przedterminowych wyborów, kryzysów politycznych lub rekonstrukcji rządu w ramach tej samej większości parlamentarnej.
Jak długo urzędowali poszczególni Premierzy Polscy?Premierzy Polscy?
Okres urzędowania poszczególnych premierów Polski od 1989 roku był dość zróżnicowany.
Najkrócej premierem była Beata Szydło - 2 lata i 28 dni (od 16 listopada 2015 do 11 grudnia 2017). Rekordzistą jest natomiast Donald Tusk ze swoimi 7 latami i 4 miesiącami.
Donald Tusk jest zdecydowanie premierem z najdłuższym stażem w historii III RP.
Co ciekawe, tylko trzech dotychczasowych premierów Polski: Jerzy Buzek, Leszek Miller i Donald Tusk pełniło ten urząd przez pełne 4 lata kadencji Sejmu.
Partie polityczne Premierów Polskich od 1989 rokuPremierów Polskich od 1989 roku
Analizując partie polityczne, z ramienia których poszczególni politycy obejmowali urząd Prezesa Rady Ministrów można zauważyć kilka ciekawych prawidłowości.
W pierwszych latach dominowały ugrupowania solidarnościowe i postsolidarnościowe. Z czasem do głosu doszły partie postkomunistyczne i socjaldemokratyczne.
Od 2005 roku najwięcej premierów Polski rekrutowało się z PO i PiS, które od tamtego czasu pozostają głównymi antagonistami na krajowej scenie politycznej.
Obecnie urząd Prezesa Rady Ministrów sprawuje Mateusz Morawiecki z Prawa i Sprawiedliwości.
Podsumowanie
W niniejszym artykule przybliżyliśmy sylwetki wszystkich byłych premierów Polski od 1989 roku. Przedstawiliśmy krótkie biogramy każdego z polskich premierów po 1989, wraz z podstawowymi informacjami o okresach pełnienia przez nich urzędu.
Z listy tej dowiedzieliśmy się, że od upadku komunizmu funkcję Prezesa Rady Ministrów pełniło dotychczas 16 osób. Niektórzy z premierów Polski po 90 roku sprawowali władzę tylko przez kilka miesięcy, podczas gdy inni, jak Donald Tusk, nieprzerwanie przez ponad 7 lat.
Prześledziliśmy także ewolucję polskiej sceny politycznej na przestrzeni ostatnich 30 lat. Początkowo dominowały ugrupowania solidarnościowe, później postkomunistyczne, a obecnie do głosu doszły ponownie środowiska konserwatywne i narodowe.
Mamy nadzieję, że lektura niniejszego opracowania pozwoliła Ci poszerzyć wiedzę o premierach Polski od 1989 i lepiej zrozumieć historię najnowszą naszego kraju.