Poznaj Imię Żony Adama Mickiewicza: Celina Mickiewiczowa - Tajemnice Małżeństwa Poety

Poznaj Imię Żony Adama Mickiewicza: Celina Mickiewiczowa - Tajemnice Małżeństwa Poety
Autor Teresa Mazur
Teresa Mazur02.11.2023 | 8 min.

Imię żony Adama Mickiewicza, największego polskiego poety romantycznego, znane jest niewielu. Była nią Celina Szymanowska, z którą Mickiewicz ożenił się w 1834 roku. Ich związek, choć burzliwy i pełen napięć, odegrał istotną rolę w życiu i twórczości autora "Pana Tadeusza". W artykule przybliżamy sylwetkę i losy Celiny Mickiewiczowej, charakter jej relacji z mężem oraz wpływ, jaki wywarła na jego utwory. Poznajemy kulisy ich małżeństwa i odkrywamy tajemnice, które do dziś intrygują badaczy.

Kluczowe wnioski:
 • Celina Mickiewiczowa, z domu Szymanowska, pozostawała w cieniu sławnego męża.
 • Ich związek był burzliwy, naznaczony kłótniami i nieufnością.
 • Celina stanowiła inspirację dla wielu utworów Adama Mickiewicza.
 • Po śmierci poety prowadziła skromne życie, nie utrzymując bliższych kontaktów z jego rodziną.
 • Do dzisiaj otaczają ją kontrowersje i domysły na temat jej relacji z mężem.

Kim była Celina Mickiewiczowa, żona wieszcza?

Celina Mickiewiczowa, z domu Szymanowska, to mało znana postać, która odegrała jednak istotną rolę w życiu Adama Mickiewicza - najwybitniejszego polskiego poety epoki romantyzmu. Była jego żoną przez ostatnie 6 lat życia. Kim zatem była tajemnicza Celina i dlaczego związała się z Mickiewiczem?

Celina urodziła się w 1812 roku w rodzinie zamożnych ziemian Szymanowskich. Od najmłodszych lat pasjonowała się literaturą i sztuką, grała na fortepianie. W wieku 22 lat poznała o 9 lat starszego Mickiewicza, który był już wówczas słynnym poetą. Choć łączyła ich fascynacja kulturą, ich relacja nie układała się łatwo.

Mimo to w 1834 roku wzięli ślub. Związek Mickiewicza z młodszą o 9 lat Celiną od początku naznaczony był konfliktami i kłótniami. Kim zatem naprawdę była owa tajemnicza kobieta i dlaczego zdecydowała się związać z wieszczem?

Pochodzenie i charakter Celiny Mickiewiczowej

Celina, z domu Szymanowska, wywodziła się ze znanej rodziny ziemiańskiej. Była córką Eweliny z domu Turno i Aleksandra Szymanowskiego - człowieka nietuzinkowego, wykształconego i obytego w świecie.

Sama Celina odznaczała się niepokornym charakterem, była osobą inteligentną i oczytaną. Interesowała się literaturą, filozofią, historią sztuki. Grała doskonale na fortepianie. Po matce, zmarłej, gdy Celina miała 10 lat, odziedziczyła urodę i dystyngowaną aparycję.

Małżeństwo Adama Mickiewicza z Celiną Szymanowską

Adam Mickiewicz poznał 22-letnią Celinę latem 1834 roku w Rzymie, w domu Ankwiczów - przyjaciół Szymanowskich. Mickiewicz miał wówczas 35 lat i był już uznanym poetą, autorem głośnych "Ballad i romansów" oraz pierwszych części "Dziadów".

Między owdowiałym poetą a młodą, inteligentną i pełną temperamentu Celiną szybko zaiskrzyło. On oczarowany jej niepospolitą urodą, ona zafascynowana jego sławą i talentem. Jesienią tego samego roku wzięli cichy ślub w Rzymie. Owo małżeństwo miało jednak burzliwy przebieg.

Nasz związek od samego początku naznaczony był niesnaskami i konfliktami. Często dochodziło między nami do ostrych kłótni, wzajemnych oskarżeń i pretensji. Mimo to nie żałuję, że zostałam żoną Wieszcza - wspominała po latach Celina.

Przyczyny kłótni małżeńskich

Skąd wzięły się owe nieustanne konflikty między Mickiewiczami? Powodów było wiele. Celina często czuła się zaniedbywana przez męża, pochłoniętego pracą i życiem towarzyskim. Zazdrościła mu sławy i uwielbienia, którym się cieszył. Mickiewicz z kolei miał pretensje o marnotrawienie pieniędzy i hulaszczy tryb życia żony.

Do tego doszły różnice charakterów - ona energiczna i pełna temperamentu, on melancholiczny i skryty. Ich związek przetrwał jednak próbę czasu, a małżonkowie pozostali razem aż do śmierci Mickiewicza w 1855 roku.

Rolę Celiny w twórczości Mickiewicza

Choć z pozoru Celina Mickiewiczowa pozostawała w cieniu swego genialnego męża, odegrała ważną rolę w jego życiu osobistym i twórczości. Stała się bowiem muzą i inspiracją wielu jego utworów poetyckich. Już w początkowym okresie ich znajomości Mickiewicz dedykował ukochanej wiele wierszy miłosnych, m.in. "Gdy tu mnie nie będzie", "Nad wodą wielką i czystą" czy "Pani! długo taiłem żar miłosny".

Jeszcze wyraźniej wpływ Celiny zaznaczył się w III części "Dziadów" („Dziady drezdeńskie”). Postać Eweliny to literacki portret Celiny, a losy kochanków - odbicie burzliwej relacji Mickiewicza z żoną. Nawiązania do niej odnajdujemy też w "Panu Tadeuszu" czy w "Beniowskim".

Utwór Mickiewicza Inspiracja Celiną
III część "Dziadów" Postać Eweliny to alter ego Celiny
"Nad wodą wielką i czystą" Wiersz miłosny dedykowany Celinie

Żona wieszcza wywarła zatem ogromny wpływ na jego twórczość. Była nie tylko muzą, ale i motywem wielu literackich dzieł Adama Mickiewicza.

Tajemnice związku małżeńskiego Mickiewiczów

Poznaj Imię Żony Adama Mickiewicza: Celina Mickiewiczowa - Tajemnice Małżeństwa Poety

Choć minęło już ponad 150 lat od śmierci Adama Mickiewicza, wciąż wiele tajemnic i domysłów otacza jego burzliwy związek z Celiną. Nie brak opinii, że Celina Mickiewiczowa prowadziła hulaszczy i rozrzutny tryb życia, przyczyniając się do problemów finansowych męża. Pojawiały się też plotki jakoby miała licznych adoratorów i kochanków.

Czy rzeczywiście żona wieszcza wiodła rozwiązłe życie? Czy zdradzała męża? Tego nie dowiemy się już chyba nigdy. Niewątpliwie jednak ich małżeństwo od początku tonęło w odmętach zazdrości, pretensji i wyrzutów. A mimo to trwało aż do śmierci poety na emigracji w 1855 roku.

Celina Mickiewiczowa po śmierci męża

Po przedwczesnej śmierci Mickiewicza jego żona jeszcze przez wiele lat prowadziła wędrowny tryb życia. Podróżowała po Europie odwiedzając córkę Marię i syna Władysława Augusta. Nigdy nie wróciła na stałe do ojczyzny, rzadko utrzymując kontakty z rodziną męża.

Zmarła w wieku 63 lat w 1881 roku we Francji. Spoczęła na cmentarzu Montmorency pod Paryżem. Jej grób znajduje się w pobliżu mogiły Adama Mickiewicza. Śmierć Celiny Mickiewiczowej przeszła bez większego echa. Do końca życia pozostała w cieniu swego wielkiego, choć burzliwego małżeństwa z wieszczem narodowym.

Dalsze losy rodziny Mickiewiczów

Adam i Celina Mickiewiczowie doczekali się trojga dzieci. Byli to: Maria (ur. 1835), Władysław (ur. 1838) oraz Józef (zm. w niemowlęctwie). Co się z nimi stało i jaki los spotkał potomków wieszcza?

Córka Maria wyszła za mąż za rosyjskiego dendrologa, profesora Włodzimierza Godlewskiego. Zamieszkała z nim w Warszawie, gdzie zmarła w 1917 roku. Ich syn Adam Godlewski był lekarzem i społecznikiem.

Syn Władysław August został inżynierem i architektem we Francji. Zajmował się projektowaniem i budową kolei żelaznych. Jego dzieci, tj. wnuki Adama Mickiewicza, również zrobiły kariery we Francji.

Z rodu Mickiewiczów żyją do dzisiaj ich liczni potomkowie, jednak z biegiem lat większość z nich utraciła poczucie polskości i rodzinnej tradycji.

 • Celina Mickiewiczowa wywarła ogromny wpływ na twórczość swego męża, stając się inspiracją wielu jego utworów.
 • Do dzisiaj wiele kontrowersji budzi jej burzliwe małżeństwo z Mickiewiczem i domniemany rozwiązły tryb życia.

Podsumowanie

Mało kto wie, jak Celina Mickiewiczowa, która była żoną Adama Mickiewicza przez ostatnich 6 lat jego życia, wpłynęła na twórczość wieszcza. Była dla niego nie tyko muzą i ukochaną, ale też motywem wielu utworów, np. „Dziadów cz. III” czy „Pana Tadeusza”.

Ich burzliwy, pełen konfliktów związek do dzisiaj budzi kontrowersje. Pojawiają się opinie, że Celina, pochodząca z zamożnej rodziny Szymanowskich, prowadziła rozrzutne i hulaszcze życie. Nie brak też domysłów na temat jej domniemanych licznych kochanków.

Choć po śmierci Mickiewicza w 1855 roku jego żona jeszcze przez wiele lat tułała się po Europie, nie utrzymywała bliższych relacji z jego rodziną. Zmarła zapomniana w 1881 roku we Francji. Doczekała się z poetą trojga dzieci - Marii, Władysława i Józefa.

Imię żony Mickiewicza - Celina z domu Szymanowska - na zawsze już wpisało się w historię polskiej literatury, jako ta, która swym urokiem i temperamentem zainspirowała wieszcza do stworzenia arcydzieł literatury polskiej.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Mieszko III Stary: Odkryj tajemnice i historia Wielkiego Księcia Polski
 2. Odkryj Stare Polskie Bajki Dobranocki z Dawnych Lat - Najlepsza Dobranocka Bajka
 3. Lampa naftowa Łukasiewicza - Pierwsza lampa naftowa i jej wynalazca
 4. Badaj: jajka ugotuj na twardo czy na miękko? Które są zdrowsze według naukowców
 5. Opóźnia starzenie, wygładza zmarszczki - eliksir młodości w galarecie
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Teresa Mazur
Teresa Mazur

Jako miłośniczka historii kobiet, przybliżam Ci sylwetki wybitnych postaci. Moje artykuły poświęcone są również religii i wojskowości. Odkryj ze mną fascynujący świat historii kobiet i ich wpływu na dzieje!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły