Św. Franciszek z Asyżu: Biografia, Ciekawostki, Życiorys i Informacje o Jego Świętym Życiu

Św. Franciszek z Asyżu: Biografia, Ciekawostki, Życiorys i Informacje o Jego Świętym Życiu
Autor Ariel Zawadzki
Ariel Zawadzki02.11.2023 | 8 min.

Św. Franciszek z Asyżu to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych postaci w historii Kościoła katolickiego. Był założycielem zakonu franciszkanów, a jego nauczanie i styl życia do dziś inspirują miliony chrześcijan na całym świecie. W niniejszym artykule przybliżymy najważniejsze fakty z jego życia, opowiemy o najciekawszych momentach jego działalności i przekażemy garść interesujących informacji na temat tego niezwykłego świętego. Zapraszamy do lektury!

Kluczowe wnioski:
 • Św. Franciszek porzucił dostatnie życie, by głosić Ewangelię ubogim i potrzebującym.
 • Założył zakon franciszkanów, który do dziś jest jednym z najpopularniejszych zakonów na świecie.
 • Miał stygmaty - rany takie jak Jezus po ukrzyżowaniu.
 • Pisał piękne pieśni ku czci Boga, znane jako "Pieśni Słoneczne".
 • Został ogłoszony patronem ekologów za miłość do natury i stworzeń.

Franciszek z Asyżu i Jego Nawrócenie na Wiarę

Młody Franciszek urodził się w 1182 roku w Asyżu, w zamożnej rodzinie kupieckiej. Jednak pieniądze i przyjemności tego świata nie przynosiły mu szczęścia. Jako 20-latek zaciągnął się do wojska, walczył przeciwko Perugii i dostał się do niewoli na rok. W tym czasie przeszedł głębokie przeobrażenie duchowe.

Po powrocie do Asyżu Św. Franciszek porzucił dawną drogę życia i zaczął służyć ubogim, chorym i potrzebującym. Pewnego dnia, modląc się w kościele San Damiano, usłyszał głos Chrystusa z krzyża: "Franciszku, idź i odbuduj mój Kościół". Zapragnął więc odnowić nie tylko świątynię, ale cały Kościół, niosąc ludziom orędzie miłości i pokoju.

Początki zakonu franciszkanów

W 1209 roku Franciszek założył zakon braci mniejszych, zwanych później franciszkanami. Żyli w ubóstwie, zajmując się modlitwą i posługą potrzebującym. Sam Franciszek porzucił majątek i zaczął głosić kazania o nawróceniu i pokucie. Jego autentyczność i płomienne słowa zjednywały mu coraz więcej uczniów.

Franciszek z Asyżu z czasem udał się do Rzymu, by papież zatwierdził jego regułę życia. Choć początkowo spotkał się ze sceptycyzmem, to później papież uznał jego misję i franciszkanie zaczęli się szybko rozprzestrzeniać po całej Europie.

Franciszek z Asyżu Zakłada Zakon Franciszkanów

Po założeniu zakonu braci mniejszych Franciszek z Asyżu całym sobą oddał się służbie ubogim i potrzebującym. Uznawał ich za braci i siostry, bez względu na pochodzenie. Żył i podróżował bez grosza przy duszy, zawierzając Bożej opatrzności.

Św. Franciszek głosił kazania o pokoju, miłości bliźniego i harmonii z całym stworzeniem. Jego słowa trafiały do serc tłumów, a on sam zyskał miano świętego już za życia. W swoich czynach i naukach starał się naśladować Chrystusa w pełnym wymiarze.

 • To on wprowadził żłóbek bożonarodzeniowy do kościołów.
 • Był pierwszym od czasów apostołów, który otrzymał stygmaty - rany jakie miał Chrystus.
 • Był zwolennikiem ubóstwa, pokory i szacunku dla przyrody - z czym związana jest jego tercjarska reguła dla świeckich.

Początki świeckiego Zakonu Franciszkańskiego

Wielu ludzi świeckich, chcąc naśladować św. Franciszka, nie mogło opuścić swoich rodzin. Dla nich Franciszek z Asyżu założył III zakon franciszkański - mogli żyć jak zakonnicy w świecie, pomagając biednym i szerząc wiarę. Do dziś należą do niego miliony chrześcijan na całym świecie.

Franciszek z Asyżu i Jego Działalność Charytatywna

Św. Franciszek uważał służenie potrzebującym, chorym i biednym za podstawowy obowiązek dla siebie i dla swoich braci. Sam dał w tym wybitny przykład, wynosząc ostatnich na pozycje honorowe.

Opiekował się trędowatymi, którzy byli wówczas całkowicie odrzuceni i wykluczeni przez społeczeństwo.

Miał do nich tak wielki szacunek, że klękał przed nimi i obmywał oraz całował ich rany. Podnosił w ten sposób ich godność i dawał świadectwo miłości bliźniego.

Zakładał przytułki dla biednych, wspierał materialnie porzucone dzieci i bratał się z najbardziej pogardzanymi warstwami społecznymi tamtych czasów.

Miejsce działalności Obdarowani
Asyż Ubodzy
Rzym, Bolonia, Piza Żebracy
Wszędzie w podróżach Głodni

W tak konkretny sposób Św. Franciszek z Asyżu dawał świadectwo radykalnego naśladowania Chrystusa i Jego miłości do ludzi odrzuconych.

Cudowne Wydarzenia z Życia Św. Franciszka z Asyżu

Św. Franciszek z Asyżu: Biografia, Ciekawostki, Życiorys i Informacje o Jego Świętym Życiu

Choć Św. Franciszek był bardzo pokorny i skromny, to Bóg obdarzył go niezwykłymi łaskami, by dać świadectwo jego świętości. Już za życia miał opinię męża Bożego i świętego, a po śmierci w 1226 roku został bardzo szybko kanonizowany przez Kościół - już w 1228 roku.

Jednym z największych cudów było otrzymanie stygmatów - ran takich jak Chrystus. Miał je na dłoniach, stopach i boku. Był to wyraz jego głębokiej jedności z cierpiącym za nas Jezusem.

Św. Franciszek był też stygmatykiem w wymiarze duchowym - jego serce pałało płomienna miłością do Boga i bliźnich. Dawało mu to moc czynienia niezwykłych dzieł.

 • Potrafił uciszać wichury i burze.
 • Oswoił groźnego wilka z miasteczka Gubio.
 • Miał dar proroctwa i czytał w ludzkich sercach.

Te cuda pokazują jak potężny był jego autorytet duchowy i wpływ na średniowieczny świat.

Franciszek z Asyżu i Jego Kontakt z Naturą

Franciszek z Asyżu miał wyjątkową więź z naturą, dostrzegając w niej dzieło Stwórcy. W swoich "Pieśniach słonecznych" nazywał stworzenia braćmi i siostrami, wysławiając piękno "siostry wody", "brata ognia" czy "siostry matki ziemi".

Ta postawa szacunku dla świata natury była czymś nowym i rewolucyjnym w kontekście tamtych czasów. Kiedy większość ludzi bała się natury i niszczyła ją, on doceniał w niej Boże piękno.

Nic dziwnego, że 3 października, w liturgiczne wspomnienie Św. Franciszka, obchodzony jest dzieńpatrona ekologów. Stał się on symbolem harmonii człowieka ze środowiskiem naturalnym.

Troska o zwierzęta

Franciszek z Asyżu lubił zwierzęta i często głosił kazania, w których one uczestniczyły. Miał dar łagodzenia dzikich bestii i zaprzyjaźniania się z nimi. Pewnego razu nawet udało mu się ujarzmić niebezpiecznego wilka, który terroryzował okolicę.

Franciszek z Asyżu Jako Patron Ekologów

Św. Franciszek swoim stylem życia i nauczaniem wyprzedził epokę. Już w XIII wieku miał wyostrzone poczucie ekologiczne i harmonii z naturą.

Choć żył w czasach, gdy traktowano przyrodę wyłącznie utylitarnie, to on doceniał piękno wszystkich stworzeń: zwierząt, roślin, gwiazd i całego kosmosu. To inspiruje współczesny ruch ekologiczny.

Dlatego też 3 października, w jego liturgiczne wspomnienie, Kościół katolicki ogłosił go patronem ekologów. Św. Franciszek ze swoją wrażliwością na naturę i jej ochronę, stał się niejako prekursorem współczesnej ekologii.

Jak mawiał: "Chwalcie i błogosławcie Pana, dziękujcie Mu i służcie z wielką pokorą". To zachęta do szacunku dla środowiska, bo cała Ziemia jest naszym wspólnym domem od Boga.

Podsumowanie

Św. Franciszek z Asyżu to jedna z najbarwniejszych i najbardziej znanych postaci w dziejach Kościoła. Ten artykuł przybliżył kluczowe fakty z jego niezwykłej biografii i działalności. Dowiedzieliśmy się jak porzucił dostatnie życie, by oddać się służbie ubogim i głoszeniu radykalnej ewangelii.

Poznaliśmy historię założenia przez niego zakonu franciszkanów, który szybko rozprzestrzenił się po świecie i do dziś przyciąga tysiące powołań. Przeczytaliśmy też o jego heroicznym oddaniu sprawie niesienia pomocy potrzebującym i odrzuconym - od żebraków po trędowatych.

Dowiedzieliśmy się również o niezwykłych cudach i charyzmatach, którymi Bóg obdarzył św. Franciszka - stygmatach, bilokacji czy darze łagodzenia zwierząt. W końcu poznaliśmy franciszkańską duchowość głębokiej więzi z naturą, która zaowocowała ogłoszeniem Go patronem ekologów.

Mamy nadzieję, że ta biografia św. Franciszka pozwoliła Ci lepiej poznać i zrozumieć tego wyjątkowego świętego. Jego radykalizm, pokora i miłość do ubogich pozostają inspiracją dla chrześcijan po dziś dzień.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Mieszko III Stary: Odkryj tajemnice i historia Wielkiego Księcia Polski
 2. Państwo Osmańskie: Tajemnice i przyczyny upadku Imperium Osmańskiego
 3. Opis bazyliszka z legendy: Jak wyglądał i kim był ten tajemniczy stwór
 4. Badaj: jajka ugotuj na twardo czy na miękko? Które są zdrowsze według naukowców
 5. Opóźnia starzenie, wygładza zmarszczki - eliksir młodości w galarecie
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ariel Zawadzki
Ariel Zawadzki

Jako historyk specjalizujący się w historii XX wieku i technologii, staram się ukazywać Ci fascynujący rozwój nauki i technologii. Zapraszam Cię na intelektualną podróż przez historię i innowacje.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły