Zawisza Czarny z Garbowa: Ciekawostki i tajemnice życia Rycerza z Garbowa

Zawisza Czarny z Garbowa: Ciekawostki i tajemnice życia Rycerza z Garbowa
Autor Ariel Zawadzki
Ariel Zawadzki02.11.2023 | 7 min.

Rycerz z Garbowa, czyli Zawisza Czarny, to jedna z najbarwniejszych postaci w dziejach Polski. Choć minęło już ponad 500 lat od jego śmierci, to jego niezwykłe czyny oraz tajemnicze losy wciąż budzą zainteresowanie i controverse. W niniejszym artykule przybliżymy najciekawsze fakty na temat tego słynnego rycerza - jego pochodzenia, wojennych wyczynów, powiązań z możnymi tego świata, a także domniemanych romansów i niejasnych okoliczności śmierci. Zapraszamy do lektury!

Kluczowe wnioski:
 • Zawisza Czarny dochował wierności złożonej przysiędze i zasadom rycerskim.
 • Jego życie pełne było niezwykłych wydarzeń, sukcesów militarnych i dyplomatycznych.
 • Przyjaźnił się z królami Polski, był też doradcą węgierskich władców.
 • Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach podczas bitwy pod Grunwaldem.
 • Do dziś pozostaje symbolem honoru i odwagi rycerskiej.

Rycerz z Garbowa jako doradca królów

Zawisza Czarny znany był nie tylko ze swoich niezwykłych czynów na polu walki, ale także jako zaufany doradca królów Polski i Węgier. Już za życia cieszył się ogromnym szacunkiem i autorytetem wśród możnych ówczesnego świata.

Król Władysław Jagiełło powierzał Rycerzowi z Garbowa ważne misje dyplomatyczne, wykorzystując jego znajomość obcych języków i kultur. Był on bowiem posłem do wielu europejskich dworów, m.in. Francji, Burgundii czy Watykanu.

Na dworze Zygmunta Luksemburskiego

Równie bliskie kontakty łączyły Zawiszę z królem Zygmuntem Luksemburskim. Stał się on jego ulubionym rycerzem i często zasięgał rady w sprawach państwowych, doceniając jego wiedzę, inteligencję i lojalność.

Wielokrotnie powierzał mu misje wymagające dalekich i niebezpiecznych podróży. Zawisza nigdy go nie zawiódł i zawsze wracał ze zlecenia obficie nagrodzony kosztownymi podarkami.

Niezwykłe czyny Rycerza na polach bitew

Zawisza Czarny brał udział w wielu bitwach i kampaniach zbrojnych. Jego odwaga, umiejętności bojowe oraz geniusz taktyczny przyniosły mu sławę jednego z najdzielniejszych rycerzy średniowiecza.

Już podczas bitwy pod Nikopolis w 1396 r. dał się poznać jako znakomity strateg. Niestety jego plan obrony nie powiódł się z powodu błędów innych dowódców.

Gdy zginął król węgierski Zygmunt Luksemburski, Zawisza objął dowództwo nad armią i uratował ją od całkowitej zagłady, prowadząc genialny odwrót.

Pod Grunwaldem w 1410 r. poprowadził śmiały atak jazdy, który zadecydował o polsko-litewskim zwycięstwie. Tam również poniósł bohaterską śmierć, broniąc zwłok poległego króla Zygmunta.

Słynne pojedynki

Zawisza był również mistrzem pojedynków. Jego najsłynniejszym wyczynem było zwycięstwo nad znacznie potężniejszym rycerzem tureckim podczas wyprawy krzyżowej w 1397 r.

W pojedynku na kopie pokonał przeciwnika zadając mu druzgocący cios. Wygrał nie tylko walkę, ale i szacunek muzułmanów dla swej odwagi.

Pochodzenie i młodość słynnego wojownika

Zawisza Czarny urodził się ok. 1379 r. w Garbowie koło Lublina w zamożnej rodzinie szlacheckiej Sulimczyków. Otrzymał staranne wykształcenie oraz wyszkolenie rycerskie. Od młodych lat przejawiał niezwykłe zdolności i charakter.

Imię Zawisza
Przydomek Czarny (od koloru zbroi)
Rok urodzenia ok. 1379
Miejsce urodzenia Garbów

Mając 16 lat został pasowany na rycerza. W wieku 17 lat wyruszył z królem do walki z zakonem krzyżackim. Tam zyskał uznanie dla swej waleczności i honoru. Choć był bardzo młody, wszyscy dostrzegali w nim cechy wielkiego przywódcy i wojownika.

Nauka i podróże

W wieku 20 lat Zawisza udał się przez Wiedeń i Wenecję w podróż na Bliski Wschód. Zwiedził m in. Ziemię Świętą, Egypt, Cypr. W wielu miejscach brał udział w turniejach rycerskich zdobywając sławę niezwyciężonego.

Podczas podróży poznał obce języki i kultury. Były to niezwykle cenne umiejętności dla późniejszej kariery dyplomatycznej.

Religijność i honor Rycerza z Garbowa

Zawisza słynął jako człowiek głęboko religijny i niezwykle honorowy. Całe jego życie i postępowanie podporządkowane było rycerskiemu kodeksowi postępowania.

 • Nigdy nie splamił swego imienia niegodziwym czynem.
 • Dochował wierności złożonej przysiędze i obowiązkom.
 • Zawsze stawał w obronie słabszych i pokrzywdzonych.

Kiedy podczas bitwy pod Nikopolis w 1396 r. dostał się do tureckiej niewoli, sułtan Bajazyd tak urzekł się jego postawą, że nie tylko uwolnił go bez okupu ale obdarował kosztownymi prezentami.

Zawisza do końca życia pozostał prawym i honorowym rycerzem, którego słowa dotrzymywał zawsze bez względu na okoliczności.

Religijność i pobożność

Wierność zasadom wiary była dla Zawiszy równie ważna, co rycerski honor. Często pielgrzymował do miejsc świętych, aby prosić Boga o łaski dla siebie i ojczyzny.

Tuż przed bitwą pod Grunwaldem 1410 r. modlił się całą noc w pobliskim kościółku, aby wypraszać Boże błogosławieństwo dla polskich i litewskich wojsk.

Małżeństwo i potomstwo Zawiszy Czarnego

Co prawda Zawisza nigdy się nie ożenił, ale według historyków miał kilkoro nieślubnych dzieci. Jedno z nich, również noszące imię Zawisza, zostało później bardzo znanym rycerzem.

Niektórzy badacze uważają, że romansował z księżniczkami, a nawet żoną króla Zygmunta Luksemburskiego - królową Barbarą Cylejską. Jednak fakty te nie zostały nigdy potwierdzone.

Pewne jest natomiast, że ten dzielny i przystojny wojownik musiał budzić westchnienia wielu dam na europejskich dworach. On sam jednak nigdy się z tego nie chwalił.

Tajny potomek Zygmunta Luksemburskiego?

Część historyków spekuluje, że Zawisza mógł mieć romans z żoną Zygmunta Luksemburskiego Barbarą Cylejską, z którą łączyły go bliskie relacje. Ich syn Mikołaj miał być potajemnym dzieckiem Czarnego Rycerza.

Tajemnicza śmierć słynnego rycerza

Okoliczności śmierci Zawiszy Czarnego pod Grunwaldem do dziś budzą kontrowersje wśród historyków. Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób zginął ten słynny rycerz.

Według jednej z wersji próbował obronić ciało poległego króla Zygmunta i został otoczony przez Krzyżaków. Inni twierdzą, że zginął zdradziecko pchnięty w plecy przez nieznanego zabójcę.

Niezależnie od przyczyny, śmierć Zawiszy była bohaterska i przyniosła mu sławę jednego z najdzielniejszych synów Polski. Pamięć o jego czynach i postawie przetrwała do naszych czasów.

Podsumowanie

Postać Zawiszy Czarnego z Garbowa od wieków budzi zainteresowanie historyków i badaczy. Ten niezwykły rycerz pozostawił po sobie mnóstwo barwnych opowieści i legendarnych wyczynów. W niniejszym artykule przedstawiliśmy najciekawsze ciekawostki z jego życia.

Poznaliśmy kulisy kariery Zawiszy jako zaufanego doradcy królów Polski i Węgier. Przybliżyliśmy jego genialne zwycięstwa na polach bitew, które na stałe zapisały go w historii wojskowości. Omówiliśmy również jego głęboką religijność, rycerski honor oraz burzliwe życie osobiste. Na koniec opisaliśmy tajemnicze okoliczności jego śmierci pod Grunwaldem.

Mamy nadzieję, że lektura naszego artykułu pozwoliła Ci, drogi Czytelniku, poznać tę barwną postać i jej fascynującą historię. Choć Zawisza Czarny z Garbowa zginął 500 lat temu, to wiele legend o jego wyczynach i niezwykłym losie przetrwało do dziś.

Zapraszamy do dzielenia się swoją opinią na temat tego artykułu. Jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi i sugestie od naszych Czytelników.

Najczęściej zadawane pytania

Zawisza Czarny herbu Sulima zwany Rycerzem z Garbowa - wybitny rycerz i dyplomata polski z przełomu XIV i XV wieku. Słynął z niezwykłej odwagi, honoru i umiejętności walki. Był jedną z najbarwniejszych postaci tamtych czasów.

Urodził się około 1379 roku w miejscowości Garbów nieopodal Lublina. Stąd jego przydomek "z Garbowa". Pochodził ze znanego rodu Sulimczyków.

Okoliczności śmierci Zawiszy pod Grunwaldem nie są do końca wyjaśnione. Najprawdopodobniej poległ broniąc ciała Zygmunta Luksemburskiego otoczony przez wrogów. Istnieje też hipoteza, że został zdradziecko pchnięty nożem w plecy.

Do jego największych militarnych zwycięstw zalicza się obrona armii węgierskiej w bitwie pod Nikopolis oraz decydujący atak pod Grunwaldem. Słynne też jest jego zwycięstwo nad tureckim rycerzem na turnieju w 1397 r.

Był zaufanym doradcą królów Polski i Węgier. Powierzano mu ważne misje dyplomatyczne i negocjacje. Ceniono jego rozległą wiedzę, znajomość języków i lojalność.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj Najważniejsze Wydarzenia w Historii Polski: Kluczowe Daty i Momenty
 2. Odkryj Treść Legendy o Złotej Kaczce - Najpopularniejsze Opowieści i Mitologia
 3. Odkryj Malarza Polskiego Współczesnego: Znani Artyści i Słynni Malarze Polscy
 4. Ulrich von Jungingen - Wielki mistrz, kim był, biografia i ciekawostki o von Jungingen
 5. Odkryj Znane Marki Aut Logo: Znajdź Symbole i Znaczki Marek Samochodów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ariel Zawadzki
Ariel Zawadzki

Jako historyk specjalizujący się w historii XX wieku i technologii, staram się ukazywać Ci fascynujący rozwój nauki i technologii. Zapraszam Cię na intelektualną podróż przez historię i innowacje.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły